blog.skrz.sk
Kúpele a Wellness pobyty | Ubytovanie Slovensko | Aquaparky a Kúpaliská | Jazykové pobyty
Vyhraj super ceny od Ikaru. Založ si cestovateľský Blog na Skrz.sk a pridaj cestu alebo Článok. Bloguj na Skrz.sk každý 50. príspevok vyhráva!

Články • Ázia (16) RSS

Slovak Express prišiel úspešne do svojho cieľa alebo...

Dvaja slovenskí cestovatelia- Juraj Sasko a Peter Lukáček sa v období od 1.1.2011 až do 15.1.2011 zúčastnili unikátnej akcie Tuk tuk trip 2011 (www.tuktuktrip.com), ktorej cieľom bolo prejsť Indiu zo severu na juh v autorikši- takzvanom tuktuku a vyzbierať peniaze na stavbu vodovodu pre ľudí v Indii bez prístupu k pitnej vode. Celá akcia sa podarila, peniaze sa vyzbierali a naši cestovatelia prišli úspešne do ciela.

Celý článok...

Cesta naprieč Indiou v tuk tuku

Dvaja Slováci sa na konci Decembra vyberú do Indie aby ju prešli zo severu na juh v motorovej autorikši a popri tom vyzbierali nejaké peniaze aj na stavbu vodovodu pre ľudí bez prístupu k pitnej vode.

Celý článok...

Cesta juhovýchodnou Áziou 2010 - 2 Kuala Lumpur

Ako sa nám mapa pomotala...

Celý článok...

Cesta juhovýchodnou Áziou 2010 -začiatok

Ako sa plnia sny...

Celý článok...

Cesta okolo sveta - Prílet na Nový Zéland (1.časť)

Katarína Šajbanová je cestovateľka telom i dušou. Vo februári sa vybrala na malú cestu okolo sveta, ktorá trvá už pol roka. Začala na Novom Zélande, pokračovala cez Thajsko, Malajziu, Indonéziu a práve (polovica júla) sa presúva do Kambodže. Pravidelne vám budeme prinášať jej zážitky, skúsenosti a užitočné rady z tejto náročnej, ale nádhernej cesty. Že bude čo čítať, sa presvedčíte už pri prvej časti – Prílet na Nový Zéland. Príjemné čítanie a najmä cestovanie.Cool

Celý článok...

Vojnový Disneyland

Stavba pripomínajúca stredovekú pevnosť víta už zdiaľky guľometnou vežou. Objekty, ktoré chráni sú z troch strán obohnané desať metrov vysokým valom. Steny sa prichádzajúcemu javia ako násyp, neskôr sa ukáže, že ich tvoria tisícky vriec naplnených pieskom. Predná strana komplexu pôsobí menej obranne. Od okolitého sveta ju oddeľuje iba dvojmetrový múrik lemovaný stožiarmi. Vetrík na ich koncoch trepotá dvadsiatimi ôsmimi zástavami s čiernou orlicou a znakom klubu a štátnymi vlajkami niekoľkých desiatok krajín. Za múrikom sa objaví zopár kasárenských barakov, kamenná citadela obohnaná vodnou priekopou a rozľahlé priestranstvo posypané štrkom. V jeho strede stojí tank T-54. Typ sovietsky, vyhotovenie.. neviem, neviem, či by v ňom nejaký Martinčan nespoznal dielo svojich rúk.

Celý článok...

Karaoké a la Kambodža

Využil som príležitosť, aby som sa priamo od prameňa dozvedel niečo bližšie o tomto druhu podnikania.

"Zriadiť karaoké nie je až taký problém. Potrebuješ nejakú miestnosť, zariadenie, video, televízor. To je základná konfigurácia. Ak máš vyššie ašpirácie, musíš zamestnať obsluhu. Dievčatá, ktoré nosia zákazníkom nápoje, prípadne im spievajú. V mnohých podnikoch ich služby idú ešte ďalej, to však nie je náš prípad, my sme počestná ustanovizeň. Obrat do veľkej miery závisí práve od príťažlivosti a schopností ženského personálu. My zamestnávame štyri dievčatá. Tu pracujú aj bývajú," vysvetľoval mi Ponarit.

Celý článok...

Podivné túžby v duši prehovoria ...

Vysoké tropické stromy omotané lianami. Zelené klenby nad hlavou a pod nohami koberec žltého lístia. Spev vtákov a cvrlikanie cikád. Džungľa. Zrazu most lemovaný sochami podivných bytostí. Za ním brána. Obrovský kamenný portál so štyrmi tvárami. Pohľady upreté na všetky svetostrany.

"Vstúp!"
A opäť vysoké tropické stromy omotané lianami. A opäť zelené klenby nad hlavou a pod nohami koberec žltého lístia. A opäť džungľa. Akoby brána za chrbtom bol iba prelud. Rozum začína pochybovať. Opustená prašná cesta. Les. Nebolo to iba zdanie?
Spev vtákov a cvrlikanie cikád. Klenby sa náhle otvoria. Žlté lúče neskorého slnka nehlučne zvalia na zem dlhé tiene. Oči sa prižmúria, aby sa mohli o chvíľu roztvoriť v nemom údive.

Chrám!  Múry z pravidelne otesaných, šedých kvádrov. Hladká kamenná dlažba pokrytá lístím. Podivne rozhádzané balvany. Naklonená brána.

Celý článok...

Na nový rok o dračí krok

Priatelia, čo pre vás znamená Nový rok?
"Pre mňa to je oslava, kde rodina toleruje aj nejaký ten pohárik naviac," povie popravde starší čitateľ v okuliaroch.
"Nespútaná veselosť?" pridá sa mladý muž s fičúrskymi fúzikmi nebezpečne sa hojdajúci pri čítaní na stoličke.
"Len aby si si krky nedolámal," pomyslí si slečna s upnutým výrazom, ležiaca s knihou na posteli a nahlas odpovie celou, rozvitou vetou: "Každý Nový rok pre moju osobu znamená bilancovanie roka predchádzajúceho a prijímanie predsavzatí, ktoré dokážu môj život v budúcich rokoch obohatiť."
"Samozrejme dobré filmy v televízii, na to nesmiete zabudnúť. Ináč to vysielanie nestojí zanič!" ozve sa pani v rokoch.
"Nový rok znamená aj sprievod dlhého draka, horúčavy, voľbu čínskej kráľovnej krásy", nadhodí ktosi.

Aký sprievod? Akého draka? Že dlhého? Čo je to za nezmysel?!

Celý článok...

Vyučovanie naboso

Pod budhistickou univerzitou som si predstavoval nejaký chrám alebo kláštor, vodič mototrojkolky však zastal pred modernou trojposchodovou budovou zo skla a betónu.
"A sme tu,"  povedal Lek a začal sa upravovať.

 

 

Celý článok...

Krása na predaj

V Bangkoku je niekoľko ulíc, ktoré sú známe svojimi červenými svetlami. Tými najznámejšími sú azda Patpong I a Patpong II, ležiace v centre mesta. Na dvoch paralelných uliciach sa nachádza okolo 40 go-go barov a niekoľko ďalších desiatok masážnych salónov, erotických šou, ale aj obyčajných krčiem. Keď som sa tam po západe slnka sám poberal, nebolo mi všetko jedno. Na okrajoch chodníka stáli stánky s tovarom, ale na jeho druhej strane bol rad budov, ktoré slúžili ako rôzne druhy zábavných podnikov. Pred niektorými stáli dokonca livrejovaní uvádzači a uvádzačky. Zrejme ma odhadli na potenciálneho zákazníka, lebo ku mne hneď jeden priskočil a začal mi ponúkať služby svojho baru.

Celý článok...

Ladakh 2005 (časť 5.)

Z base kempu sme sa smerom dole vyplížili pomaly, my sme sa nikam neponáhľali, slnko nesvietilo a zostup o 1.300 metrov bol príjemný. Zastavili sme sa vo všetkých troch padákových stanoch na niečo na pitie, vždy sme chvíľu posedeli a pokračovali sme dole.

Celý článok...

Ladakh 2005 (časť 4.)

Napriek tomu, že sme nemali v pláne ani extrémne vzdialenosti ani výšky, vstávali sme skoro. Dôvodom bolo opustenie kempu a preprava na druhú stranu rieky Zanskar. Naše muly neboli v kempe a kompa je ďaleko asi 15 minút pešo. Mirza zohnal náhradný odvoz, ale džíp-taxík bol k dispozícii iba skoro ráno, potom už mal zákazníkov na zvyšok dňa.

Celý článok...

Ladakh 2005 (časť 3.)

Dnes sme si s odchodom švihli, veľmi sme sa nezdržovali v tábore a o 7:50 sme už šlapali, vidiac pred sebou náročný deň. Prvé dve hodiny postupu hore údolím neboli nijak moc náročné, ani zaujímavé. Fučali sme mierne hore dolinou prvých 500 výškových metrov

Celý článok...

Ladakh 2005 (časť 2.)

Dnes opúšťame Leh, ako aklimatizačné miesto a vyrážame autom na začiatok treku. Snáď som mohol o Lehu aj niečo spomenúť. Je to administratívne centrum Ladaku, dopravný uzol s veľkou vojenskou základňou a letiskom. Keď v zime zasneží priesmyky, lietadlo je jediný spôsob, ako sa sem dostať. Pre turistov je to široko-ďaleko najväčší zásobovací bod v celom Ladaku a Zanskare

Celý článok...

Ladakh 2005 (časť 1.)

Myšlienka na môj druhý výlet do Himalájí začala klíčiť už počas návratu z prvého, pred šiestimi rokmi. Kvôli iným destináciám Himaláje museli počkať, ale teraz je už plán cesty jasný, prostriedky zaistené a aj team sa nám pekne vykryštalizoval.

Celý článok...

Najčítanejšie články RSS

Najviac komentované RSS

Najaktívnejšie blogy RSS

Najnovší cestovatelia RSS

Partneri